Produkten har blivit tillagd i varukorgen
Bonus-
trappa
Bonustrappa
Din varukorg är tom!  
  • OBS! Du väljer produkt i kassan

Rage X2, 400 g

329 kr
Smak
Finns i lager
Finns ej i lagret
.
Finns ej i lagret
Bevaka produkt

Ange din e-postadress nedan så meddelar vi dig när produkten finns i lager!

Produktbeskrivning:

Fairings Rage X2 är en mycket kraftfull pre-workout-produkt som innehåller en blandning av ingredienser som tillsammans hjälper dig att prestera maximalt i både styrka och uthållighet. Rage X2 innehåller bl.a både teakrin och koffein som ger en mycket uppiggande effekt.

  • Kraftigt uppiggande effekt
  • Ökad känsla av fokus
  • Motverkar mjölksyra
  • Bidrar till bättre pump/tryck
  • Fri från socker, kolhydrater och fett
  • Fri från Aspartam

Kosttillskott med ämnen anpassade för hård fysisk ansträngning. Fairings Rage X2 är en kraftfull pre-workout-produkt (PWO) och innehåller en blandning av ingredienser som tillsammans hjälper dig att prestera maximalt i både styrka och uthållighet. Koffein är en stimulant och kan tillfälligt motverka trötthet och utmattning under ett träningspass. Teakrin påminner om koffein och kan förstärka dess egenskaper. Kreatin ökar den fysiska prestationen vid upprepad kraftansträngning i samband med kortvarig och hög-intensiv träning vid ett intag av minst 3gram/dag. Kolhydraterna fyller på glykogenlager och bidrar till normal muskelåterhämtning. Magnesium bidrar bland annat till normal muskel- och nervfunktion, minskad muskeltrötthet och normal proteinsyntes. Innehåller sötningsmedel. Produkten innehåller en hög halt koffein (193mg/300mL) och rekommenderas inte till barn, gravida eller ammande. Innehåller kreatin (3,4g/300mL).

Dosering: Vi rekommenderar ett intag på 2 skopor (20gram) uppblandat i minst 3dL vatten innan träning. Produkten absorberas mycket snabbt och kan intas före passet eller under uppvärmningen. Överskrid ej 4 skopor (40gram) per dag.

Information: Detta är ett kosttillskott och bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för småbarn. Den angivna rekommenderade dagliga dosen bör ej överskridas.

 

 

Näringsvärde per100 gram

 

40 gram

(dagsdos)

20g
Beta-Alanin (mg)1740070003500
L-Arginin (mg)1440058002900
Kreatin monohydrat (mg)1440058002900
Inositol (mg)950038001900
Citrullin (mg)750030001500
L-Tyrosin (mg)600024001200
Taurin (mg)48001920960
Acetyl L-Karnitin (mg)33001200600
Tri-Kreatin-Malat (mg)28001120560
Magnesium Citrat (mg)1600 660330 (26%*)

Surhetsreglerande medel

(Äppelsyra)

***

Antiklumpmedel

(Trikalciumfosfat)

***
Aromer***
Koffein (mg)965386193**
Teakrin (mg)1255025

Färgämne patentblått V

(Blue Raspberry)

***

Sötningsmedel

(Acesulfam-K, Sukralos)

***

*RDI rekommenderat dagligt intag

** Hög koffeinhalt per rekommenderad dagsdos

Näringsvärde per100 gramPortion (20 gram)
Energi kJ/Kcal702/168140/34
Fett00
Kolhydrater00
Protein428,4
Salt00

Ingredienser: Beta-Alanin, L-Arginin Hcl, Kreatinmonohydrat, Inositol, Citrullin-dl-Malat, L-Tyrosin, Taurin, Acetyl L-Karnitin, Tri-Kreatinmalat, Magnesiumcitrat, surhetsreglerande medel (Äppelsyra) antiklumpmedel (Trikalciumfosfat) aromer,Koffein, Teacrine, färgämne Patentblått V (Blue Raspberry), sötningsmedel (Aspartam*, Acesulfam-k). *Innehåller en källa till Fenylalanin.GE OMDÖME

 

 




Artikelnummer:
GS.2507

Produkter